Haber

Balıkesir’de 1610 küçükbaş hayvan çiçek aşısı yapıldı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde küçükbaş hayvanlarda görülen koyun keçi çiçeği hastalığına karşı başlatılan aşı çalışmasının tamamlandığı belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Börezli Mahallesi’ndeki bir işletmede koyun, keçi çiçek hastalığına rastlandığı bildirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince gerekli idari tedbirlerin alındığı, aşılama ve ilaçlama çalışmalarının başlatıldığı aktarılan açıklamada, Börezli, Kızıklı, Çallı, Kuyucak ve Dutluca mahallelerinin koruma altına alındığı belirtildi. koruma ve gözetim bölgeleri ile küçükbaş hayvanların hastalık alanına giriş çıkışları 9 Aralık’ta yasaklandı.

Börezli İlçesi ile savunma ve gözetleme bölgesi olarak belirlenen diğer mahallelerde 1610 küçükbaş hayvanın hastalığa karşı aşılandığı bilgisinin verildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ekiplerince hastalık salgınının bulunduğu bölgede gerçekleştirilen inceleme sonucunda 15 küçükbaş hayvanın çiçek hastalığından öldüğü belirlendi. aşı 15 Aralık’ta işe yarıyor.”

Açıklamada, koyun, keçi çiçeği ve diğer bulaşıcı hayvan hastalıklarına karşı yeterli miktarda aşı bulunduğu belirtilirken, Börezli İlçesi ve çevresinde hastalığın yok olma dönemine girdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu