Haber

İstanbul’u Bekleyen Büyük Tehlike: 6 Milyon Kişi Yerinden Edilecek!

Küresel İstikrar Derneği’nin araştırmasına göre İstanbul’da deniz sularının yükselmesiyle birlikte en az 6 milyon insanın yaşadığı bölge sular altında kalacak. Ayrıca kritik bir tesis de tehlike altında.

Küresel İstikrar Derneği’nin İstanbul Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla yaptığı çalışmanın sonuçları korkutuyor.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre, Çalışma sonucunda hazırlanan rapora göre İstanbul’da 6 milyon insanın yaşadığı sadece 120 kilometrekarelik alan sular altında kalacak. Ayrıca 16 atıksu arıtma tesisinden 12’si tehdit altında.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) en kötü senaryosuna göre, buzulların erimesi nedeniyle deniz seviyesi yüzyılın ortasında yaklaşık 0,5 metre, yüzyılın sonunda ise 1 metre yükselecek.

İstanbul’da Marmara Denizi kıyılarında 6 milyondan fazla insanın yaşadığını kaydeden araştırmacılar, “Yüksekliği 2 metrenin altında olan kentte yaklaşık 120 kilometrekarelik alan risk altında. Bu neredeyse Maltepe ve Fatih ilçelerinin toplam alanına eşdeğer bir alan. Deniz seviyesindeki değişimden İstanbul’un güney kıyılarının daha fazla etkileneceği hesaplanıyor.” terimleri kullandık.

İstanbul’un güney ilçeleri olarak Kadıköy, Üsküdar, Maltepe, Kartal ve Pendik ilgi çeken yerleşim birimleridir.

Ayrıca yayınlanan rapora göre Boğaz’daki tüm tarihi yapılar da risk altında.

Küresel İstikrar Derneği’nin yayınladığı raporda, deniz seviyesinin yükselmesinin ardından İzmir’de özellikle tatil bölgelerinde büyük sorunlar yaşanacağı belirtildi.

sarikamis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu