Haber

Kuzey Kore, ABD askerinin gözaltında olduğunu doğruladı

Güney Kore’den Kuzey Kore’ye izinsiz geçen ABD askeri Travis King’in akıbetiyle ilgili Pyongyang yönetiminden açıklama geldi. Güney Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı, Travis King’e ait Kuzey Kore ordusuyla temasa geçtiğini ve Kuzey Kore’den açıklama aldığını duyurdu.

Kuzey Kore’nin, King’in nerede olduğuna ilişkin bilgi taleplerine verdiği ilk yanıtta, King’in gözaltında olduğunu doğruladığı bildirildi. Pyongyang’ın yanıtına ilişkin ayrıntıları paylaşmayan BM Komutanlığı, “Kral’ı eve getirme çabalarına müdahale etmek istemediklerini” belirtti.

Ne oldu?

Geçtiğimiz haftalarda BM Komutanlığı, bir ABD vatandaşının bir karşılaşma sırasında Güney ve Kuzey Kore arasındaki orta noktayı geçtikten sonra Kuzey Kore’de gözaltına alınmış olabileceğini duyurdu. Kuzey Kore sınırını ‘kasıtlı ve izinsiz’ geçtiği belirtilen ‘ikinci sınıf er’ rütbesindeki Travis King’in Kuzey Kore’ye kaçtığı iddia edildi.

Ordunun normalde BM tarafından yönetilen Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki askerden arındırılmış ortak güvenlik bölgesinde düzenlenen bir tura katıldığı açıklandı. Aynı tura katılan bir görgü tanığı, CBS’ye askerin Kuzey Kore’ye gülerek girdiğini söyledi. Görgü tanığı, “İlk başta bunun kötü bir şaka olduğunu düşündüm ama geri gelmeyince şaka olmadığını anladım” dedi.

Ocak 2021’de orduya katılan King’in sınırı geçmeden önce bir süre Güney Kore’de bulunduğu belirtildi. Bu süreçte ‘darp’ suçundan disiplin cezası aldığı ve 50 gün gözaltı merkezinde tutulduğu biliniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu